واحد کنترل کیفیت و ایمنی محصول

شاید به جرات بتوان گفت در حوزه تولید مواد شیمیایی آزمایشگاهی، تطابق کیفیت محصولات با مشخصات مندرج برروی لیبل آنها جزء مهمترین عوامل کسب مقبولیت در بین مصرف کنندگان می‌باشد.

معرفی و تاریخچه واحد HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم

واحد HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم (نیلی سابق) در سال 1378 با در نظر گرفتن دو اصل “مسئولیت‌پذیری کلیه پرسنل در زمینه موارد مرتبط با HSE” و “اولویت ملاحظات HSE در کلیه فعالیت‌های سازمان” ایجاد گردید.

این واحد ضمن در نظر گرفتن سیستم مدیریت یکپارچه HSE به عنوان جزیی لاینفک از کلیه فعالیت‌های کسب و کار خود، وظیفه نظارت بر رعایت الزامات سیستم مذکور را در فعالیت‌های طراحی و مهندسی، عملیات اجرایی و خدماتی بر عهده دارد.

در همان ابتدای فعالیت شرکت، کمیته‌ای متشکل از مدیران طرح‌های بزرگ به‌ منظور سامان‌دهی نیروی انسانی در حوزه HSE ایجاد شد و فرهنگ‌ سازی اجرای قوانین آن در کارخانه و نیز فراهم آوردن الزامات قانونی در پروژه‌های در دست اجرا در دستور کار قرار گرفت.

فعالیت‌های واحد HSE در شرکت پدیده شیمی جم در سال 1400 وارد مرحله جدیدی گردید، چرا که شرکت مأموریت یافت با همکاری شرکت بین‌المللی ایتالیایی برای اجرای پروژه ساخت کارخانه پدیده شیمی زنجان اقدام نماید.

خط مشی‌، استراتژی‌ها و اهداف

نظامنامه HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم در سال 1379 منطبق بر مدل سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS) با الگو برداری از شرکت‌های پیشرو در حوزه‌ی HSE تدوین شد. اصول حاکم بر این نظام‌نامه به گونه‌ای تدوین شده است که خواسته‌ها و الزامات استانداردهای مدیریتی حوزه HSE را تأمین می‌کند و می‌تواند به‌ عنوان مرجعی راهنما برای پرسنل شرکت، کارفرما و واسطه‌هایی که قصد ارزیابی سیستم مدیریت HSE را دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

نظام‌نامه HSE به شکلی است که در آن ارتباط میان خطرات موجود در سازمان با مدیر سازمان نظام‌مند شده است؛ به این معنی که مدیریت هر واحد با عمل به نظام‌نامه می‌تواند توانایی مواجهه با انواع خطرات احتمالی، هدایت سازمان تحت امر در صورت بروز خطر، تعیین مسئولیت افراد در قبال هر نوع خطر، نحوه ارزیابی عملکرد سازمان در مواجهه با خطر و سازمان‌دهی افراد بر اساس کارکرد‌ها و فرایندها را داشته باشد.

به این ترتیب می‌توان از بروز خطا جلوگیری کرد و اصلاح موارد پیش‌ آمده و مدیریت انواع تغییر در سیستم‌ها را به انجام رساند. این نظام‌نامه به عبارتی ارتباط بین اجزا را توسط یک مدل نسبت به هم نشان می‌دهد. در همان ابتدای فعالیت شرکت پدیده شیمی جم، کمیته‌ای متشکل از مدیران شرکت به‌ منظور سامان‌دهی نیروی انسانی در حوزه HSE ایجاد گردید و فرهنگ‌سازی اجرای قوانین آن در کارخانه و ستاد شرکت و نیز فراهم آوردن الزامات قانونی در پروژه‌های در دست اجرا در دستور کار قرار گرفت.

اهداف استراتژیک HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم

اولویت‌های HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم در راستای استراتژی پیشرفت در فرایندهای HSE است و رسیدن به این امر از طریق “حفظ و صیانت از سرمایه‌های سازمانی (نیروی انسانی، محیط زیست، اعتبار و تجهیزات)” و نیز “دستیابی به رویکرد پیشگیرانه در HSE” محقق می‌شود.

مدل تصویری اصول حاکم بر سیستم مدیریت HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم بر پایه تعاملات میان کلیه‏ عناصر، تحت پوشش رهبری و تعهد مدیریت ارشد سازمان مدنظر قرار داده شده است. مدیران ارشد در قبال وجود و کفایت منابع مورد نیاز جهت پیاده‌سازی نظامنامه HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم مسئول بوده و باید از اجرا و نگهداری سیستم‌های مدیریتی HSE و رعایت الزامات این نظام‌نامه، اطمینان حاصل کنند.

مسئولیت‌ها

اصول حاکم بر نظام‌نامه HSE شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم به گونه‌ای تدوین شده است که خواسته‏‌ها و الزامات استانداردها و خطوط راهنمای ISO1801-2007، ISO1401-2004، ISO9001-2008 و HSE-MS را تأمین می‌کند. ذات کار HSE نظارت بر عملکرد واحدهای دیگر است، به شکلی که در حوزه HSE مؤثر باشند، بنابراین حوزه‌های اصلی فعالیت این واحد نخست تأمین تکالیف و الزامات قانونی است و پس از آن در حوزه سلامت پرسنل و قراردادهای پیمان‌کاری به عینیت درآمده است. اقدامات واحد HSE در هر یک از حیطه‌های تخصصی ذیل قابل طرح است:

سلامت

 • حفظ و بهبود سطح سلامت پرسنل و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار و شغلی
 • تدوین و اجرای برنامه‌های بهبود سلامت در سطح گروه‌های شغلی و بهداشت فردی
 • پیشگیری از مخاطرات شغلی، کاهش عوامل زیان‌آور محیط کار به منظور ایجاد یک محیط کار سالم
 • ارزیابی ریسک‌های بهداشتی و تدوین برنامه‌های کنترلی به منظور کاهش سطح ریسک

ایمنی

 • الزام به رعایت استاندادهای ایمنی توسط پرسنل و پیمانکاران در تمامی جنبه‌های فعالیت‌های شرکت
 • ارتقا فرهنگ و عملکرد ایمنی در تمام سطوح
 • پیشگیری از حوادث در محیط‌های کاری و به حداقل رساندن آنها
 • انجام بازرسی‌ها و ارزیابی‌های ایمنی با تمرکز بر پروژه‌های در حال اجرا
 • تجزیه و تحلیل حوادث ناتوان‌ کننده و اجرای اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی
 • کسب تجربه از حوادث و اطلاع رسانی آنها

مدیریت محیط زیست

 • مدیریت پسماند و مصرف بهینه منابع و انرژی
 • کاهش و در صورت امکان اجتناب از برون‌ریز و خروجی‌های زیان‌آور برای محیط زیست
 • مشارکت و الگو برداری در فعالیت‌های سازمان‌های پیشرو در موضوعات زیست محیطی
 • تلاش در جهت آرمان توسعه پایدار بر پایه موضوعات زیست محیطی
 • کاهش عوامل بالقوه آسیب‌ رسان و تأثیرات سوء زیست محیطی طرح‌های جدید و توسعه‌ای/خدمات و محصولات به حداقل میزان ممکن

مدیریت انرژی

 • یکپارچه‌‌ سازی سیستم مدیریت انرژی
 • یکپارچه‌ سازی و بهبود مصارف انرژی افزایش بهره‌وری کارخانجات
 • ایجاد رویکرد پیشگیرانه و توسعه پایدار
 • کاهش هزینه‌های مصارف انرژی

آموزش

آموزش HSE در شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم، ابتدا با آموزش به مدیران ارشد سازمان آغاز شد و با آموزش ماهانه پرسنل واحد HSE و برگزاری آزمون‌های ادواری از آن‌ها ادامه یافت. سپس این آموزش‌ها برای پرسنل کارگاهی انجام شد و در نهایت با ایجاد دوره‌ای به نام سیستم آموزش جامع HSE به انسجام رسید. برای اجرای این سیستم آموزشی نیز پرسنل تمامی بخش‌های شرکت پدیده شیمی جم به چند گروه (از مدیران تا کارگران) تقسیم شدند و نوع آموزش‌ها برای این گروه‌های مختلف نیازسنجی شد. سپس با استفاده از اساتید دانشگاهی، توان داخلی شرکت پدیده شیمی جم برای برگزاری این آموزش‌ها ارتقا یافت.

ما در شرکت دانش بنیان پدیده شیمی جم تلاش می‌کنیم تا با در اختیار داشتن پرسنلی با انگیزه در محیطی سالم، ایمن و حافظ محیط زیست در جهت ارتقاء و توسعه زیرساخت‌های کشور گام‌های موثری برداریم.

گواهینامه های کنترل کیفی

به عنوان تولید کننده مواد شیمیایی با دامنه وسیعی از محصولات و به منظور برآورده سازی نیاز مشتریان در خصوص مستندات، آزمایشگاه‌ واحد کنترل کیفیت شركت پدیده شیمی جم موفق به پیاده سازی استانداردهای زیر شده است: